wtorek, 14 stycznia 2020

Czy w biurze behapowiec jest potrzebny?

Typowa praca biurowa nie wiąże się z wieloma zagrożeniami. Oczywiście jest to długotrwała pozycja siedząca przy komputerze, czyli statyczne obciążenie mięśni, obciążenie narządu wzroku poprzez patrzenie się na ekran monitora długi czas i z zasadniczych zagrożeń to wszystko. Z mniejszych zagrożeń występujących okresowo będzie to możliwość nadmiernego obciążenia emocjonalnego (widoczne jest to szczególnie u księgowych w terminach rozliczenia podatków dochodowego i VAT), ponadto istnieje znikome ryzyko skaleczenia się spinaczem, kartką, oblania gorącym napojem, na przykład kawą. Widać więc że w pracy biurowej praktycznie nie ma znaczących zagrożeń, a te które występują stale, czyli obciążenie narządu wzroku i obciążenie statyczne narządu ruchu - można łatwo im przeciwdziałać poprzez ćwiczenia wzroku (patrzenie na przemian blisko siebie i na przedmioty oddalone na znaczną odległość, obroty gałkami ocznymi w różne strony i szereg innych), czy poprzez lekkie ćwiczenia relaksacyjne lub rozciągające.

Czy zatem potrzebne jest wykonywanie zadań służby BHP w pracy biurowej?
Otóż prawo pracy nie wyróżnia żadnych odstępstw w zakresie organizowania służby BHP, wykonywania zadań służby BHP, w tym szkoleń, oceniania ryzyka, czy zapewnienia instrukcji bezpiecznej i higienicznej pracy.
Jest to istotne, bo na przykład ocena ryzyka zawodowego może wykazać, że w danym biurze oprócz typowych czynności biurowych, są jeszcze wykonywane jakieś inne czynności. Na przykład może to być prowadzenie pojazdu w celach służbowych. Tutaj ocena ryzyka może wykazać dosyć znaczące zagrożenie, gdyż kierując pojazdem można ulec wypadkowi, ciężkiemu czy nawet śmiertelnemu, nawet jeśli kierowca kieruje prawidłowo, a sprawcą wypadku jest osoba trzecia. Oczywiście mogą się pojawić zupełnie inne zagrożenia niż to wymienione z prowadzeniem pojazdu służbowego. Jednak na łamach tego artykułu nie jestem w stanie wymienić ich wszystkich, bo właśnie ku temu służy ocena ryzyka zawodowego, w której również się identyfikuje stanowiska pracy i procesy pracy, a następnie po ich zidentyfikowaniu można zapewnić na każdy z nich instrukcję bezpiecznej i higienicznej pracy. Natomiast z tymi wszystkimi dokumentami pracodawca zapoznaje pracownika w trakcie instruktażu stanowiskowego, a ze zaktualizowanymi dokumentami pracownicy mogą być zapoznani podczas szkoleń BHP okresowych. Podsumowując w biurze BHP jest także konieczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz