piątek, 24 stycznia 2020

Oświetlenie a bezpieczeństwo w miejscu pracy

Bezpieczeństwo w miejscu pracy zależy od bardzo wielu czynników. Oczywiście może to być stan techniczny maszyn i urządzeń, może to być zakres obowiązków pracownika, ramy czasowe jakie ma na wykonanie każdego z zadań, oraz szereg innych czynników.
Jednym z tych czynników jest właściwe oświetlenie. Analizując tutaj zawód kierowcy samochodu łatwo znaleźć powiązanie skutecznego i odpowiedniego oświetlenia z bezpieczeństwem takiego pracownika. Jednak poziom oświetlenia ma również wpływ na bezpieczeństwo w innych dziedzinach działalności zawodowej człowieka.
Głównie wymagany poziom natężenia oświetlenia zależy od dokładności wykonywanych prac, od konieczności skupienia się (łatwiej jest się skupić przy odpowiednim oświetleniu niż przy za małym), a ponadto od tego czy na stanowisku są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, czy też nie. Analizując poszczególne czynniki wpływające na wymagany poziom natężenia oświetlenia, jasnym jest, że jeśli pracownik wykonuje detale bardziej dokładne, to oczywiście potrzebuje lepszego bardziej natężonego oświetlenia. Kwestię skupienia już opisałem wcześniej, natomiast w przypadku prac zaklasyfikowanych jako szczególnie niebezpieczne, wymóg odpowiedniego oświetlenia (raczej o znacznym natężeniu) wynika stąd, że pracownicy wykonujący prace szczególnie niebezpieczne, po prostu muszą widzieć, co robią, czy maszyny i urządzenia które wykorzystują są w pełni sprawne, czy mają kompletne osłony, w jakim stanie są to osłony, jakie jest najbliższe otoczenie stanowiska pracy. Biorąc to wszystko pod uwagę, oraz analizując to w kontekście cen ze źródła światła, nie jest trudne zapewnienie wymaganego poziomu oświetlenia, a płyną z tego szerokie korzyści. Po pierwsze pracownicy są bezpieczniejsi, po drugie pracują w warunkach bardziej komfortowych, więc mogą być po prostu bardziej wydajni. A jakie koszty są na zapewnienie odpowiedniego oświetlenia? Można cały zakład oświetlić punktami świetlnymi z diodami LED i wtedy zarówno koszt samych diód, jak i koszt energii elektrycznej będzie po prostu znikomy. Widać więc, że jest to niewielka lecz bardzo dobra inwestycja w bezpieczeństwo w firmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz